Kyokushin-kan Official Website

Kyokushin-kan Official Website

Kyokushin-kan EU Official Website

Kyokushin World Union Official Website

International Membership Information Page

Polska Strona Kyokushin-kan

Informacje o Kyokushin w Polsce - onekyokushin.pl

A A A

Wizyta w kraju kwitnącej wiśni – Japonia 2010

W dniach od 30 kwietnia do 8 maja nasz sensei Wiesław Więckowski 2dan. Przebywał z wizytą w Japońskich dojach oraz na Mistrzostwach Japonii Kyokushin-Kan Karate organizowanych w formule Budo Karate (z uderzeniami rąk na głowę). A oto jak sam sensei opisuje swoją wizytę:

„Po siedmio godzinnym locie wylądowałem w Japonii.

Pierwszy dzień po takiej podróży to jak zwykle aklimatyzacji w nowym środowisku oraz czas na odpoczynek.

Drugi dzień to jest 2 maja przeznaczony został na zwiedzanie pobliskich krajobrazów ale przede wszystkim była to wizyta w prawdziwej japońskiej łaźni, która pozostawiła do dziś ogromne wrażenie. Do dyspozycji każdego było kilka basenów, sauna, masaże oraz małe baseny z wodami termalnymi. Moim przewodnikiem i opiekunem w czasie tego zwiedzania jak i późniejszej podróży po Japonii był sensei Toshio Matsuzaki.

Trzeci dzień pobytu to Mistrzostwa Japonii Juniorów, Seniorów oraz od niedawna Old Boy. Zawody odbywały się w niestosowanej w Polsce formule Budo Karate czyli z zastosowanie uderzeń rąk na głowę. Było jak zwykle przy takiej rangi mistrzostwach bardzo dużo efektownych nokautów zarówno po wykonaniu technik ręcznych ale również i nożnych. Cały turniej został podzielony na trzy części w pierwszej odbyła się rywalizacja juniorów zarówno w kumite jak i kata, następnie odbyły się walki kumite Old Boy a na końcu walki Seniorów. Całe zawody były bardzo dobrze zorganizowane i wszystkie konkurencje odbywały się szybko i sprawnie dzięki przeprowadzeniu ich na kilku matach. Po zakończeniu Mistrzostw zostałem zaproszony na uroczystą sajonarę. Dzięki temu mogłem uczestniczyć i być świadkiem tego jak japończycy lubią i potrafią się bawić. Nawet sam kanch Hatsuo Royama 9 dan nie omieszkał zaśpiewać wraz z zespołem. Naprawdę na japońskich sajonarach wszyscy się bawią, śpiewają jest atmosfera dobrej zabawy. Na sajonarze miałem możliwość porozmawiania z różnymi shihan między innymi z Shihan Jose A. Millan 7 dan Prezydentem Europejskiej Federacji Kyokushin-Kan Karate, który zaprosił nas do Hiszpanii na IV Copa Royama.

Następny 4 dzień został przeznaczony na zwiedzanie prawdziwej Japońskiej świątyni buddyjskiej Kamato. Był to ostatni dzień wypoczynku następne dni zostały poświęcone naprawdę ostremu treningowi u jednych z najlepszych Japońskich instruktorów.

I tak 5 maja miałem okazję ćwiczyć w dojo u Shihan Kunio Ishizawa 5 dan. Trening u niego został poświęcony głównie na ćwiczenia iken, kata oraz bunkai do kata.

6 maja odwiedziłem dojo Fuku-Kancho Tsuyoshi Hiroshige 8 dan. Tutaj trening skupił się na podstawach kihon oraz podstawach technik walki.

Ostatni trening 7 maja został przeprowadzony w dojo Shihan Masahiro Kaneko 5 dan. U Sihan Kaneko ćwiczyłem przede wszystkim kata z kijem oraz podstawy chodzenia w kata.

Musiał bym tu wspomnieć i nadmienić, że po każdym treningu zostałem zaproszony przez Japończyków na poczęstunek i tak u Shihan Kunio Ishizawa zostałem poczęstowanym prawdziwym japońskim sushi u Fuku-Kancho Tsuyoshi Hiroshige mogłem zasiąść i spróbować specjałów japońskiej kuchni przy prawdziwym japońskim stole natomiast Shihan Masahiro Kaneko zaprosił mnie na japońskie barbecue.

Ostatni dzień mojej wizyty to niestety już tylko pakowanie i żegnanie się Japonią”

Mamy nadzieję że nasz sensei jeszcze nie raz wyjedzie do Japonii skąd przywozi do nas nie tylko najświeższe informacje dotyczące treningów ale również różne „Japońskie delicje kulinarne”.