Kyokushin-kan Official Website

Kyokushin-kan Official Website

Kyokushin-kan EU Official Website

Kyokushin World Union Official Website

International Membership Information Page

Polska Strona Kyokushin-kan

Informacje o Kyokushin w Polsce - onekyokushin.pl

A A A

Historia Klubu

  • Karta uczestnictwa <br />z 1978
    Karta uczestnictwa
    z 1978
  • Karta uczestnictwa <br />z 1978
    Karta uczestnictwa
    z 1978
  • Sekcja z 1978
    Sekcja z 1978
  • Obóz letni <br />Węgry 1996
    Obóz letni
    Węgry 1996
  • Obóz letni <br />Mazury 1997
    Obóz letni
    Mazury 1997
  • Obóz letni <br />Mazury 1997
    Obóz letni
    Mazury 1997
  • Sekcja z 1997
    Sekcja z 1997
  • Obóz Karate <br />Kraków 1998
    Obóz Karate
    Kraków 1998
  • Obóz Karate <br />Tuchola 2004
    Obóz Karate
    Tuchola 2004
  • Obóz Karate <br />Tuchola 2004
    Obóz Karate
    Tuchola 2004
  • Obóz Karate <br />Tuchola 2004
    Obóz Karate
    Tuchola 2004
Historia Kyokushin Karate w Koninie

Sekcja Kyokushin Karate rozpoczła działalność na terenie miasta Konina w końcu 1978 roku, oficjalnie sekcję zalegalizowano w kwietniu 1980 roku. Prekursorem tej sztuki walki w Koninie był Krzysztof Waliszewski, który prowadził zajęcia karate z około, 40 osobową grupą ćwiczących do 1981 roku.

Następnie , w wyniku spotkania, oddelegowanego do pracy w Elektrowni Pątnów, Wojciecha Stana (instruktora Kyokushin z Zabrza) z chętnymi do uprawiania karate Kyokushin - powstała sekcja karate Kyokushin, skupiona przy elektrowni Pątnów.

W dniu 23.02.1983 roku, dzięki zaangażowaniu takich działaczy, instruktorów i zawodników jak Wojciech Stan, Ryszard Kosecki, Zdzisław Osowski, Karol Kuznowicz, Waldemar Szygenda, Andrzej Dyka, Janusz Marszałkowski, Jan Pogodski, Roman Rutkowski, Andrzej Matyjasik, Hieronim Jabłoąski, Zbigniew Wiatrowski, Andrzej Dąbrowski, Wiesław Więckowski, Aleksander Czyhin i innych odbyło się Zebranie Założycielskie Ogniska Specjalistycznego TKKF Lokator Karate Kyokushin w Koninie. Rok później, na skutek wyjazdu głównego instruktora za granicę kierownictwo sekcji objął Waldemar Szygenda.

W 1983 roku odbył się pierwszy turniej Karate Kyokushin, wygrał wtedy Waldek Gołochowicz.

W 1984 powtórzono turniej gdzie zawodnicy z konina byli w czołówce.

W 1985 roku z inicjatywy prowadzącego powstaje samodzielna sekcja Karate Kyokushin przy Spółdzielczym Klubie Sportowym Start Konin. Umożliwiło to start zawodników w zawodach ogólnopolskich, zgrupowań i obozów. Był to okres ogromnego zainteresowania sztukami walki, gdzie w różnych grupach ćwiczyło ponad 200 osób.

W 1986 pierwszy wyjazd na Mistrzostwa Polski w Zielonej Górze.

W latach 86-89 liczne udziały w zawodach ogólnopolskich z licznymi sukcesami, czołowi zawodnicy to; Krzysztof Rybczyński, Wacław Pieczyński, Zbigniew Koszela, Sławomir Bilski, Dariusz Wegner, Roman Rutkowski , Mariusz Kierejewski, Krzysztof Cembrowacz, Wiesław Lewandowski i inni.

W latach 88-90 dobrze rozwijająca się sekcja rozpada się, w wyniku wyjazdu za granicę głównego instruktora oraz czołowych zawodników na studia i do wojska.

W okolicach roku 1989 sekcje przejmuje Stanisław Kamocki który rejestruje w 1991 roku Koniński Klub Kyokushinkai.

W latach 91-95 Klub rozwijał się dosyć prężnie , starty w licznych zawodach i osiągane sukcesy to zasługa takich zawodników jak ; Wojciech Kujawa, Piotr Ptak, Cezary Felczak, Dominik Fijałkowski, Krzysztof Cembrowacz, Waldemar Grobelny, i inni.

W roku 1992 Klub przystępuje do organizacji Polskiego Związku Karate a jednoczenie do podkomisji Kykushin-gdzie szefem był shihan Andrzej Drewniak.

W roku 1994 umiera Masutatsu Oyama - po jego śmierci niektórzy jego uczniowie założyli własne szkoły.

W 1995 roku z zagranicy wraca instruktor Roman Rutkowski który po licznych sporach z resztą Konińskiego Klubu Kyokushinkai - zakłada odrębny Klub pod nazwą Regionalny Klub Karate Kyokushin, zarejestrowany 15.01.1996 roku. Do klubu wraca Wiesław Więckowski oraz Paweł Wożniak.

W 1996 roku przestał istnieć Koniński Klub Kyokushinkai- ponieważ członkowie tego klubu opowiadają się za przejściem na styl Oyama Karate którego założycielem jest uczeń Masutatsu Oyama-Shigeru Oyama (7 dan) i stali się członkiem Stowarzyszenia Oyama Karate w Polsce.

W lipcu 1996 roku Roman Rutkowski zalicza egzamin na 1 dana, w sierpniu odbywa się obóz na Węgrzech w miejscowości Tata.

W roku 1997 starty zawodników w turniejach regionalnych, podczas wakacji odbywa się mocny obóz na Mazurach. Uczestniczymy także w Wschodnioeuropejskim Letnim Obozie Kyokushin Karate w Krakowie z sensei Hose Meerstra i Kenji Yamaki mistrzem świata Kyokushin Karate

W 1998 zawodnicy klubu t.j. Tomasz Socha, Przemysław Dopierała, Remigiusz Wożniak, Krystian Kołodziejczak, Piotr Grajek, Grzegorz Olczak i inni zaczęli zajmować dobre miejsca na różnych turniejach w Polsce, III Wschodnioeuropejski Letni Obóz Kyokushin Karate Kraków z shihan Makoto Nakamura 6 dan - dwukrotnym mistrzem świata Kyokushin Karate.

W 1999 roku Roman Rutkowski zdaje egzamin na 2 dana, a Grzegorz Olczak zalicza egzamin na 1 dana podczas IV Wschodnioeuropejskiego Letniego Obozu Kyokushin Karate Kraków z shihan Katsuhito Gorai 5 dan - sekretarzem generalnym Światowej Organizacji Kyokushin Karate.

W 2000 roku Tomasz Socha zajmuje 2 miejsce na Pucharze Europy w Bergen. W kwietniu Konin gości Mistrzostwa Polski Zachodniej co zbiegło się z oficjalną 20 rocznicą Kyokushin w Koninie. Na turnieju swoje walki wygrał Tomek Socha, drugi w swojej kategorii był Grzegorz Olczak, trzeci był Piotrek Chmielewski. W tym samym roku na 1 dana zalicza egzamin Wiesław Więckowski, który po pierwszych wyborach w klubie zostaje prezesem klubu.

W 2001 roku na mistrzostwach Polski Tomasz Socha zajmuje drugie miejsce a Przemek Dopierała trzecie miejsce w swojej kategorii. W tym że roku był wspaniały obóz na Słowacji w Starej Lubownej. Zaczęła się większa praca z dziećmi i młodzieżą, co zaowocowało startami na razie na turniejach regionalnych.

W 2002 roku zasłużeni seniorzy porozjeżdżali się na studia i w inne miejsca Polski, wobec powyższego skupiono się na wychowaniu nowego pokolenia.

W 2003 roku znowu latem klub odwiedził znowu Starą Lubownę, a młodzież z klubu odnosiła dobre miejsca na turniejach regionalnych i krajowych.

W 2004 roku Regionalny Klub Kyokushin Karate Konin kończy współpracę z organizacją Kyokushinkai i shihan Andrzejem Drewniakiem, zgłaszając akces przystąpienia do nowej organizacji Kyokushin-Kan Karate-Do reprezentowanego na Polskę przez sensei Bogdana Jeremicza.

W 2005 roku odbywają się nowe wybory w klubie gdzie ponownie prezesem został Wiesław Więckowski , oraz przeprowadzona została rejestracja klubu (08.03.2005 roku) pod adresem Królowej Jadwigi 59.

2006 rok to głównie szkolenie młodej kadry zawodniczej oraz jej starty w zawodach regionalnych oraz krajowych. Starsza kadra klubowa oraz główni instruktorzy uczestniczą w seminarium Kumite oraz letnim obozie Karate Kyokushin-Kan organizowanym przez PFKK. Wiesław Więckowski zalicza egzamin na 2 Dana.

2007 to bardzo udane starty naszych zawodników na zawodach krajowych. Trzech zawodników zajmuje medalowe miejsca na Mistrzostwach Polski Juniorów są między innymi Marek Leśniemicz, Witold Bryl oraz Justyna Rybczyńska. Nadmienić trzeba że organizatorem tych Mistrzostw był nasz Klub. Na Mistrzostwach Polski Seniorów Mateusz Więckowski zdobywa 4 miejsce w konkurencji Kata. W klubie pojawia się nowy instruktor Mateusz Więckowski który w tym roku nabył uprawnienia Instruktora Sportu Karate z ramienia Ministerstwa Sportu. Klub organizuje razem z Klubem Karate z Turku letni obóz karate dla dzieci w Powidzu. Starsza kadra klubowa uczestniczy w Międzynarodowym Letnim Obozie Karate Kyokushin-Kan w Tucholi.

W 2008 nasz klub organizuje Puchar Polski Juniorów podczas którego nasi zawodnicy pokazują poziom wyszkolenia zdobywając medalowe miejsca na podium są to między innymi Maciej Rybczyński, Jakub Dąbrowski, Arkadiusz Gwizd. Podczas Mistrzostw Polski Seniorów Mateusz Więckowski poprawia swoją pozycję z poprzednich Mistrzostw zdobywając 3 miejsce w kategorii Kata mężczyzn. Natomiast podczas Mistrzostw Polski Juniorów Jakub Dąbrowski zdobywa brązowy medal w Kumite. Klub ponownie organizuje obóz dla dzieci w Powidzu a starci kadrowicze uczestniczą w Letnim Obozie w Tucholi. Klub odnosi dużo sukcesów dzięki startom młodych zawodników w Mistrzostwach makroregionów oraz w zawodach regionalnych.

2009 rok to czas intensywnych startów młodych kadrowiczów. Liczne starty przynoszą wiele medali wśród wykazujących się zawodników są między innym: Justyna Rybczyńska, Jakub Dąbrowski, Maciej Rybczyński, Arkadiusz Gwizd, Grzegorz Majchrzak, Paweł Stasiak, Krzysztof Majchrzak. Wśród seniorów udanymi startami mogą się pochwalić Weronika (4 na Mistrzostwach Polski Seniorów w Kumite i Kata) oraz Mateusz Więckowscy (4 miejsce na Mistrzostwach Polski Seniorów w Kata). Podczas Mistrzostw Polski Juniorów Grzegorz Majchrzak zdobywa brązowy medal dla naszego klubu w konkurencji Kumite. Klub organizuje w tym roku kolejny turniej Kumite cieszący się dużą frekwencją zarówno wśród zawodników jak i kibiców. Obóz dla dzieci jak rok wcześniej odbywa się w Powidzu natomiast dla seniorów w Tucholi.

W 2010 roku nasz klub może znów organizować Mistrzostwa Polski Zachodniej w Karate Kyokushin udanymi startami podczas tych zawodów mogą się poszczycić tacy zawodnicy jak: Szymon Płuciennik, Justyna Rybczyńska, Mateusz Wieckowski, Maciej Rybczyński, Radosław Napierała, Krzysztof Majchrzak, Paweł Stasiak i Jakub Dąbrowski. Reprezentacja Klubu wyjeżdża na IV Copa Royama do Hiszpanii gdzie startują w Kumite. Klub w tym roku może poszczycić się wieloma udanymi startami swoich zawodników zarówno w Kata jak i Kumite, zdobywają oni medalowe miejsca na podium. Klub zapraszany jest na rożnego rodzaju imprezy na których wykonywane są pokazy przybliżające Karate Kyokushin-Kan zwykłym ludziom. W Klubie pojawiają się instruktorzy Karate z zagranicy są to między innymi: sensei Toshio Matsuzaki z Japonii oraz shihan Brandon Denito ze Szwecji z którym organizowane jest w Koninie Seminarium Kumite. Otwarta zostaje też w tym roku nowa sekcja klubu w Zagórowie.

W 2011 roku Konin znów odwiedza Shihan Brandon Denito. Nasz Klub organizuje pierwszy w historii Wielkopolski Otwarty Puchar w Kumite dla wszystkich szkół Karate. Klub zaczyna współpracować z innymi federacjami uczestnicząc i szkoląc się na ich seminariach samoobrony. Podjęta zostaje decyzja o odejściu z PFKK oraz rozpoczęcia bezpośredniej współpracy z Honbu Dojo w Japonii. Wiesław Więckowski w tym roku zdaje egzamin na 3 Dan oraz otrzymuję uprawnienia Dojo Operatora z Japonii. Podczas zawodów Viena Open w Austrii Mateusz Więckowski zalicza egzamin na 1 Dana natomiast podczas Seminarium Karate z shihan Kunio Ishizawa oraz shihan Masahiro Kaneko Krystian Kołodziejczak oraz Radosław Napierała zdają egzamin na 1 Dana. Organizowany jest w tym roku 1 Międzyklubowy Letni Obóz Karate w Dźwirzynie. Reprezentanci naszego klubu uczestniczą w I Mistrzostwach Świata Juniorów w Karate odbywających się w Rosji są to między innymi Alicja i Maciej Rybczyńscy. Wiesław Więckowski uczestniczy w Jesiennym Obozie Karate odbywającym się w Belgii.